אלו 10 התפקידים שסביר להניח ש CHATGPT ו-AI יחליפו

אל פי הביזנס אינסיידר, מאז יציאתו לאור בנובמבר של השנה שעברה, ה-ChatGPT של OpenAI שימש לכתיבת קורות חיים ומכתבים מקדימים, יצירת ספר ילדים ואפילו עזרה לסטודנטים ותלמידים להכין את העבודות שלהם.

 

אבל בפועל הכח של ChatGPT חזק יותר אפילו ממה שאי פעם דמיינו.
גוגל גילתה שהבוט וכלי ה AI יכול לכתוב קוד באיכות מספיק טובה שיכולה לחסוך להם גיוס של מפתחים מתחילים.

 

עובדי אמזון שבדקו את ChatGPT אמרו שהיא עושה "עבודה טובה מאוד" במתן מענה לשאלות תמיכת לקוחות, היא "מעולה" בהכנת מסמכי הדרכה ו"חזקה מאוד" במתן מענה לשאילתות לגבי האסטרטגיה הארגונית.

 

עם זאת, משתמשי ChatGPT גילו גם שהבוט יכול ליצור מידע שגוי, לענות בצורה שגויה על בעיות קידוד ולטעות בפתרון בעיות במתמטיקה בסיסית.

בעוד שמחקר מאוניברסיטת אוקספורד משנת 2013 מצא כי 47% מהמשרות בארה"ב עלולות להתבטל על ידי AI במהלך 20 השנים הבאות, נראה כי התחזית הזו הייתה מוטעית.

מגזין ה- Insider שוחח עם מומחים וערך מחקר כדי להרכיב רשימה של משרות שנמצאות בסיכון הגבוה ביותר להחלפה ב-AI ואלו הן:

 

משרות פיתוח (מתכנתי מחשבים, מהנדסי תוכנה, מנתחי נתונים)
קידוד ותכנות מחשבים הם כישורים מבוקשים, אך ייתכן ש-ChatGPT וכלי AI דומים עשויים להשלים חלק מהפערים בעתיד הקרוב.

למעשה, טכנולוגיות מתקדמות כמו ChatGPT יכולות לייצר קוד מהר יותר מבני אדם, מה שאומר שניתן להשלים את העבודה עם פחות עובדים, אמר ל-Insider מארק מורו, עמית בכיר במכון ברוקינגס שחקר את השפעת הבינה המלאכותית על כוח העבודה האמריקאי.

חברות טכנולוגיה כמו OpenAI של יצרנית ChatGPT כבר שוקלות להחליף חלק ממהנדסי תוכנה בבינה מלאכותית.

ובכל זאת, עודד נצר, פרופסור בבית הספר לעסקים בקולומביה, חושב שבינה מלאכותית תעזור למפתחים במקום להחליף אותם.

משרות בתחום המדיה (פרסום, יצירת תוכן, כתיבה טכנית, עיתונאות).

משרות מדיה  – כולל כאלה בפרסום, כתיבה טכנית, עיתונות וכל תפקיד הכרוך ביצירת תוכן – עשויות להיות מושפעות מ-ChatGPT וצורות דומות של AI, אמר מדגבקר.

הסיבה לכך היא שבינה מלאכותית מסוגלת לקרוא, לכתוב ולהבין נתונים מבוססי טקסט היטב, היא הוסיפה.

הכלכלן פול קרוגמן אמר במאמר הניו יורק טיימס ש-ChatGPT עשוי להיות מסוגל לבצע משימות כמו דיווח וכתיבה "ביעילות רבה יותר מבני אדם".

תעשיית המדיה כבר מתחילה להתנסות בתוכן שנוצר בינה מלאכותית. אתר החדשות הטכנולוגי CNET השתמש בכלי בינה מלאכותית הדומה ל-ChatGPT כדי לכתוב עשרות מאמרים – למרות שהמוציא לאור נאלץ להוציא מספר תיקונים – ובאזפיד הודיעה כי תשתמש בטכנולוגיה של יצרנית ChatGPT כדי ליצור צורות חדשות של תוכן.

 

משרות בתעשייה המשפטית (עו"ד, עוזרים משפטיים)

בדומה לתפקידי תקשורת, משרות בתעשייה המשפטית כגון עורכי דין ועוזרים משפטיים אחראים לצרוך כמויות גדולות של מידע, סינתזה של מה שהם למדו, ואז הפיכתו לעיכול באמצעות תסקיר משפטי או חוות דעת.

אבל שוב, בינה מלאכותית לא תוכל להפוך את העבודות הללו לאוטומטיות מכיוון שהיא דורשת מידה של שיקול דעת אנושי כדי להבין מה לקוח או מעסיק רוצים.

"זה תוספת פרודוקטיביות שחלק מהעיסוקים האלה עשויים לקבל, כי אתה יכול להשתמש בכלים שבאמת עושים את זה טוב יותר", אמר מדגבקר.

 

אנליסטים למחקרי שוק

AI טובה בניתוח נתונים ובניבוי תוצאות, אמר מורו. לכן אנליסטים של מחקרי שוק עשויים להיות רגישים לשינויים מונעי בינה מלאכותית.

אנליסטים של מחקרי שוק אחראים לאיסוף נתונים, לזהות מגמות בתוך הנתונים הללו, ולאחר מכן להשתמש במה שהם מצאו כדי לעצב קמפיין שיווקי יעיל או להחליט היכן למקם פרסום.

"אלה דברים שאנחנו רואים עכשיו ש-AI יכול להתמודד", אמר מורו.

 

מורים

מורים ברחבי המדינה מודאגים מסטודנטים המשתמשים ב-ChatGPT כדי לרמות בשיעורי הבית שלהם, אבל לפי Pengcheng Shi, דיקן שותף במחלקה למדעי המחשוב ומדעי המידע במכון הטכנולוגי של רוצ'סטר, הם צריכים לחשוב גם על הביטחון התעסוקתי שלהם.

ChatGPT "יכול כבר ללמד שיעורים בקלות", אמר שי לניו יורק פוסט.

"למרות שיש בו באגים ואי דיוקים מבחינת ידע, אפשר לשפר את זה בקלות", אמר. "בעיקרון, אתה רק צריך לאמן את ה-ChatGPT."

 

משרות פיננסיות (אנליסטים פיננסיים, יועצים פיננסיים אישיים)

כמו במקרה של אנליסטים של מחקרי שוק, אנליסטים פיננסיים, יועצים פיננסיים אישיים ועבודות דומות בתחום הפיננסים האישיים שדורשות מניפולציה של כמויות משמעותיות של נתונים מספריים יכולים להיות מושפעים מ-AI, אמר מורו, החוקר במכון ברוקינגס.

"AI יכול לזהות מגמות בשוק, להדגיש אילו השקעות בתיק עושות טוב יותר, לתקשר את כל זה, ולאחר מכן להשתמש בצורות שונות אחרות של נתונים כדי לחזות תמהיל השקעות טוב יותר", אמר מורו.

האנליסטים האלה מרוויחים הרבה כסף, הוא אמר, אבל חלקים מהעבודות שלהם ניתן להמיר לעבודה אוטומטית.

 

סוחרי שווקי מניות

אחד החוקרים במכון הטכנולוגי של רוצ'סטר אמר לניו יורק שתפקידים מסוימים בוול סטריט עלולים להיות בסכנה.

"בבנק השקעות, אנשים נשכרים מהמכללה, ומבלים שנתיים, שלוש כדי לעבוד כמו רובוטים ולעשות מודלים של אקסל – אתה יכול לגרום לבינה מלאכותית לעשות את זה", מציין החוקר.

 

מעצבים גרפיים

בפוסט של Harvard Business Review מחודש דצמבר, שלושה פרופסורים הצביעו על DALL-E, כלי בינה מלאכותית שיכול ליצור תמונות תוך שניות, כמשבש פוטנציאלי של תעשיית העיצוב הגרפי.

"לשיפור המיומנויות של מיליוני אנשים ביכולתם ליצור ולתפעל תמונות תהיה השפעה עמוקה על הכלכלה", הם כתבו, והוסיפו כי "ההתקדמות האחרונה בתחום הבינה המלאכותית בוודאי תביא לתקופה של קושי וכאב כלכלי עבור חלק מהעבודות שלהם".

ולסיפור הזה כמובן אפשר להוסיף את התפתחות הכלים הנוספים כמו מידג'רני (MidJourney)

 

רואי חשבון

חשבונאות נתפסת בדרך כלל כמקצוע יציב, אך אפילו עובדים בענף זה עלולים להיות בסיכון.

"הטכנולוגיה עדיין לא העיפה את כולם מעבודה, אבל היא כן הוציאה חלק מהאנשים מעבודה", אמר ברט קארווי, פרופסור חבר במכון לתקשורת, תרבות, מידע וטכנולוגיה באוניברסיטת טורונטו.

והוא שם דגש על תפקידי רואי החשבון ככאלה שעשויים להיות מוחלפים על ידי ה AI.

 

עובדי שירות לקוחות

סביר להניח שכבר התנסית בהתקשרות או בצ'אט עם שירות לקוחות של חברה, וקבלת מענה רובוט. ChatGPT וטכנולוגיות קשורות יכולות להמשיך את המגמה הזו.

מחקר משנת 2022 של חברת המחקר הטכנולוגי גרטנר חזה שצ'אטבוטים יהיו ערוץ שירות הלקוחות העיקרי של כ-25% מהחברות עד 2027.
מה שאומר פחות עובדים אנושיים בתחום.

 

למידע על קורס CHATGPT ו AI לארגונים לחצו כאן >>>

למידע על הרצאת CHATGPT ו AI לארגונים לחצו כאן >>>

מכירים עוד חברים או קולגות שייהנו מהמאמר? שתפו אותם:

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

כבר הצטרפת לניוזלטר שלנו?

קבלו עדכונים על כל התכנים החדשים שעולים כאן + עדכונים על מיטאפים, כנסים והצעות רלוונטיות

אם נהנת מהמאמר הזה, הנה עוד כמה טובים:

כבר הצטרפת לקהילת הפייסבוק שלנו?

עוד דברים שיכולים לעניין אותך